تبلیغات
football - جدول رده بندی تیم های فیفا
football
عدالت ، تندرستی،بازی سالم

لینکدونی

آرشیو

لینکستان

صفحات جانبی

← آمار وبلاگ

  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

تاریخچه

FIFA World Ranking در سال 1993 فیفا با کمک کمپانی کوکاکولا پیشنهاد روشی برای مقایسه تیم های فوتبال (Ranking) را ارائه کردند. در این روش این امکان وجود داشت که بتوان بر اساس بازی های بین المللی تیمهای فوتبال مقایسه ای بین آنها انجام شود و امتیازی به هریک داده شود.


پس از گذشت چند سال این روش محاسباتی توانست ثابت کند که روش قابل قبولی برای مقایسه قدرت تیم های فوتبال می باشد و می توان به آن استناد کرد. در طول مدت زمانی که از این فرمول Ranking استفاده شده است تغییراتی هم در آن اعمال شده که بر کیفیت مقایسه و بدست آوردن نتیجه درستتر از آن افزوده شده است که در این مطلب به آن خواهیم پرداخت.

نگاهی به روش محاسبه
جدول فیفا / کوکاکولا مربوط به تمام تیم های فوتبال کشورهایی است که عضو فدراسیون بین المللی فوتبال فیفا میباشند. این جدول فقط و فقط بر اساس بازی های رسمی تیم های کشورها و نتایج آن محاسبه می شود و به هیچ وجه به نحوه عملکرد تیم های فوتبال جوانان یا زنان و ... در کشورها ندارد، فقط فوتبال مردان بزرگسال.

اگر بخواهیم بازی های بین المللی را دسته بندی کنیم می توانیم به موارد زیر اشاره کنیم :

- بازیهای اصلی جام جهانی
- بازیهای مقدماتی جام جهانی
- جام کنفدراسیون های فیفا
- بازی های اصلی بین قاره ای
- بازی های مقدماتی بین قاره ای
- دیدارهای دوستانه

محاسبه لیست تیم ها و امتیازات آنها توسط یک برنامه کامپیوتری انجام می شود. داده هایی که بر اساس آن این محاسبات انجام می شود عبارتند از :

- برد ، باخت یا تساوی تیم
- تعداد گل های رد و بدل شده
- بازی خانگی بوده یا نه
- وزن بازی و درجه اهمیت آن بر اساس لیستی که در پاراگراف قبل آوردیم
- وزن قدرت منطقه ای تیم

برای هر تیم تقریبا" می توان گفت که تنها نتایج هفت بهترین بازی اخیر آن وزن کلی تیم را مشخص می کند و فرمول به گونه ای است که بازی های قدیمی تر، وزن و میزان تاثیر گذاری خود را روی نتیجه نهایی از دست می دهند. بنابراین واضح است که موفقیت های اخیر هر تیم می تواند بیشترین تاثیر را بر رتبه تیم در جدول داشته باشد. در پایان هر سال دو تیم انتخاب می شوند. یکی آن تیمی که بهترین امیتاز را کسب کرده بنام "Team of the Year" و همینطور تیمی که بهترین جهش را در دوازده ماه گذشته داشته است که به آن "Best Mover of the Year" گفته می شود.

قوانین حاکم بر محاسبات امتیاز
بسیار ساده است، تقریبا" همان فرمول هایی که بر یک مسابقه در یک حاکم است. یک تیم می تواند با توجه به نتایجی که در مسابقات بدست می آورد، امتیاز مشخصی بدست آورد و هر آنکه بیشترین امتیاز را بدست آورد در بالای جدول قرای می گیرد. اما یک تفاوت عمده میان این جدول و جداول رتبه بندی لیگ های باشگاهی در این است که محاسبه امتیاز فقط به نتیجه بازی و احیانا" گل های رد و بدل شده ندارد.

بلکه همانطور که گفتیم به محل انجام شدن بازی، درجه اهمیت بازی هم مربوط می شود. همچنین نکته بسیار مهم آن است که امتیاز هر تیم از هر بازی، به قدرت (در واقع همان امتیاز) تیم مقابل نیز مربوط می شود. بنابراین برد مقابل یک تیم قوی به مراتب امتیاز یک تیم را از حالی که در مقابل یک تیم ضعیف پیروز می شود بیشتر بالا می برد، یعنی بر خلاف بازی های باشگاهی هر بردی سه امتیاز به شما نمی دهد.

محاسبات بر اساس فرمول های نسبتا" پیچیده ای انجام می گیرد و تا قبل از سال 1999 یک برد می توانست تیم را به اندازه یک تا سه امتیاز بالا ببرد اما با تغییراتی که در این سال در محاسبات Ranking صورت گرفت، یک برد می تواند امتیاز تیم در جدول را از 10 تا 30 بالا ببرد.

درباره وبلاگ

مدیر وبلاگ : علی سارلی

آخرین پست ها

جستجو

نظرسنجی

  • دوست دارید کدام تیم قهرمان این فصل لیگ قهرمانان اروپا شود؟؟؟نویسندگان