تبلیغات
football - یادداشت ویژه:جای پای فلسفه بارسا بر دستان مادرید
football
عدالت ، تندرستی،بازی سالم

لینکدونی

آرشیو

لینکستان

صفحات جانبی

← آمار وبلاگ

  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

یادداشت ویژه:جای پای فلسفه بارسا بر دستان مادرید

Eric Abidal, Real Madrid, Barcelona

 نمای آخر از دیدار رفت کوپا دل ری .بوسکتس دوان دوان خودش را به کاسیاس می رساند .ایکر با خوشرویی و بی حوصلگی با او دست میدهد .تصویر تلویزیونی فید میشود در تبلیغ پپسی کولا .شخص جوانی قوطی پپسی را جرعه جرعه بالا میکشد 
برخی از نظریه پردازان دنیای فوتبال عقیده دارند ورای تمام عوامل درون زمین ، یکی از دلایل برتری پی در پی بارسا  بر رقیب دیرینه اش را فلسفه بارسا و لاماسیا میدانند .در طول چند سال اخیر بارها و بارها ترجیع بند فلسفه بارسا بارها و بارها شنیده شده اما واقعا معنای آن چیست  ؟
فلسفه بارسا ، فیلسوف ها وارد میدان میشوند 
سر بابی رابسون مربی سابق بارسا جمله پر معنایی دارد " کاتالانها یک ملت هستند و بارسا ارتش آن است  " . فلسفه بارسا مبتنی بر یک کنش اجتماعی نسبت به سالها نادیده گرفته شدن ، تحقیر شدن و همچنین کم رنگ کردن هویت جمعی آنها ست .یکی از راههای بازیابی این هویت تاریخی از راه بارسا گذشته  " من فوتبال بازی میکنم پس هستم ".
 داستایوسکی میگوید انسان برای رنج کشیدن بدنیا می آید .نیچه کاملش میکند و میگوید انسان برای مردن بدنیا می آید .کاتالانها میگویند انسان برای مبارزه کردن بدنیا می آید .مکان مبارزه هر کجا که امکانش باشد یکی از آن مکانها میتواند مستطیل سبز باشد .در آن مکان است که میتوان  قدرت و برتری خود را نشان داده و هویتتت را فریاد کنی .
همه ساله نونهالان و نوجوانان بسیاری از گوشه و کنار ایالت کاتالونیا با انگیزه های فراوان جذب پروژه بارسا میشوند در آنجا قبل از هر آموزش اولیه فوتبال به این پرسش اساسی پاسخ داده میشود چرا فوتبال ،چرا بارسا ؟ آنها این کشش های انگیزشی را تا پایان دوران فوتبالشان با خود حمل میکنند.
 دهه شصت میلادی وقتی مادریدی ها سر مست از قهرمانی ها ی پی در پی در اروپا بودند اولین خشت های این فلسفه نوین در بارسلونا پی ریزی میشد .تلفیقی از انگیزه های اجتماعی /سیاسی با فوتبال مدرن اروپایی .
فوتبال بارسا پلی شد برای آمیزشی از هنر فوتبال آمریکای جنوبی با  تاکتیک های مدرن اروپایی چیزی که اسپانیا به آن شهره شده : برزیل اروپا .
حاصل این ترکیب را میتوان در فوتبال این سالهای بارسا  دید : تلفیقی از هنر متعالی و صنعت جدید .
کاتالانها ذاتا انسانهای هنرمندی هستند بسیاری از برجسته ترین هنرمندان قرن اخیراروپا ، خاستگاه شان آنجاست .هنر و آفرینش الهی که سالواتوره دالی با دستهایش خلق میکند را میتوان در پاهای ژاوی جستجو کرد .زایش نوین این فلسفه مدرن بارسا فوتبال هزاره سوم را تحت تاثیر خود قرار داده.

انقلابیون آرمانگرا و رفرمیستهای محافظه کار 
در طرف دیگر قضیه فلسفه مادریدی ها را میتوان بر پایه ارزشهای ناسیونالیستی دولت -ملت تعریف کرد .فلسفه ای که بوسیله سیاسیون -نظامیان توتالیتر در دهه سی و چهل میلادی بنا شد و هدف آن یکپارچگی کشور با تاکتیک سکوت بود .
این روش اگر چه در عرصه باشگاهی سبب چند قهرمانی پایتخت نشینان در دهه پنجه و شصت در اروپا شد اما در پهنه ملی با شکست مواجه شده بود فلسفه آنها بعد از تغییرات سیاسی در دهه هفتاد رو به ضعف نهاد.
امروزه اگر چه از نظر آموزش و بعد فنی در آکادمی های خود از شرایط برابری نسبت به حریف خود قرار دارند اما از جنبه انسانی در نقطه حضیض رفته اند  .هر چقدر بچه های روستایی و شهر های کوچک کاتالانیا به لاماسیا روی خوش نشان میدهند اما در پایتخت اینگونه نیست .واقعیت اینست که سطح تمدن ، سواد و شهرنشینی در مادرید بالا رفته .
حالا خانواده های مادریدی یک یا حد اکثر دو بچه دارند دوست دارند بچه هایشان تحصیلات دانشگاهی و عالیه داشته باشند.آنها بیشتر خود را با روشنفکری جوامع اروپایی غربی مقایسه میکنند و نمیخواهند از آنها عقب بیافتند .خیلی که اهل ورزش باشند ترجیح میدهند فرزندانشان ورزشهای تمیز و لوکسی مانند تنیس ، اتومبیل رانی و دوچرخه سواری را دنبال کنند .
با قوانین سخت مهاجرت خبری از حاشیه نشینان شهرها و شهروندان درجه دوم نیست که برای زندگی بهتر و دستیابی به ثروت و قدرت جذب فوتبال شوند امری که باعث تولد و احیا دوباره فوتبال آلمان شد. در آکادمی مادردید کمتر شاهد حضور مادریدی های اصیل هستید اکثر آنها را بازیکنان شهرهای دیگر تشکیل میدهند که عرق پیراهن مادرید را نمیتوانند درک کنند  حتی با این وجود سالهاست که هیچ بازیکن بزرگی از آنجا بیرون نیامده .حالا تیم مادرید تشکیل شده از کامینیوتی ملتهای مختلف که بظاهر در قالب یک تیم اما در گروههای منفک از هم تمرین میکنند .
باند پرتقالی ها ، مافیای اسپانیایی ها ، اکیپ آلمانها ، گروه ترکها ، جمع برزیلی ها ، گروه فرانسوی ها و ....و دریغ از یک مادریدی اصیل .آنها کمتر سنخیتی با یکدیگر احساس میکنند و حتی از نظر زبانی قادر به ارتباط برقرار کردن کامل نیستند .

 بچه دهاتی های مزرعه انار!
در نقطه مقابل آن لاماسیا قرار دارد: لاماسیا.هفتاد تا هشتاد درصد ترکیب فعلی تیم از آنجا می آید .
بچه هایی که با هم و در کنار هم بزرگ میشوند و دوستی های عمیقی را که با یکدیگر بوجود می آورند.تا سالهای سال پا برجا خواهد ماند  تعداد زیادی از آنها خاستگاه ، نژاد و زبان مشترکی دارند .این مشترکات سبب اتحاد درون تیمی میشود که در شرایط نامطلوب به کمک آنها میاید .
بسیاری اذعان دارند وقتی آنها در برابر حریف سنتی شان قرار میگیرند نسبت به مسابقات دیگر از سطح انگیزشی ، روانی ، جسمی و فنی بالاتری استفاده میکنند گویی از چند جهت دوپینگ کرده اند و این در نقطه مقابل رقیبشان است که در جهت معکوس از تمام نقطه نظرات یاد شده نزول میکنند میگویند مادریدی ها با فکر و جسم خود بازی میکنند اما کاتالانها  با قلب و روح خود .
 این تفاوت در روی نیمکت دو تیم نیز دیده میشود جایی که اولین مربی بومی پرورش یافته در مکتب و فلسفه نوین باشگاه که به تیمش عشق و تعصب میورزد قرار گرفته او که خود  معلول و مولود یک پروسه مدرن باشگاه بوده حالا علت و تولید آن گشته و بهره برداری از آن پروسه را بعهده گرفته. احتمالا همگان اتفاق نظر خواهند داشت اگر کسی دیگری بجز او - حتی با توانایی و دانش فنی بالاتر - در جایش قرار داشت نمیتوانست به این دستاوردهای عظیم چند سال گذشته  برسد.
 در مقابل ، تیم حریف اگر چه یکی از بهترین و فنی ترین مربیان دنیا در روی نیمکت آن قرار دارد اما برخی از مادریسیموها او را یک مادریدی نمیدانند .کسی که پیراهن باشگاه را نپوشیده و با ارزشهای والای باشگاه آشنا نیست و نسبت به تیم تعصب ندارد .حرف های نابجا میزند ، اسپانیایی ها را به تمسخر میگرد و در دفاع از هموطنان پرتغالی تیم سنگ تمام گذاشته و سبب اختلاف در تیم شده .برخی منتقدان ، خارج از تاکتیک های درون مستطیل سبز این تفاوت ها را باعث ایجاد تفاوت  نتایج دو تیم در چند بازی گذشته می دانند.
 
پ مثل پپ مثل پیروزی ، م مثل مورینیو مثل مادرید مثل مساوی و شکست  
مورینیو در برابر بارسا مستاصل تر از همیشه است .شبی را بیاد می آورد که به همراه اینتر در نیو کمپ فریاد پیروزی سر داد اما برخی میگویند مورینیوی اینتر یک مورینیوی شجاع بود که حالا نشانی از آن شجاعت در او دیده نمی شود .
آدرسی که از مورینیوی روی نیمکت بازی با بارسا میدهند مربی است که مرتب تیک های  عصبی میزند و واکنش مناسبی در قبال جریان بازی ندارد.فوتبال برشی از زندگی است .باید دوید و جنگید و مبارزه کرد .او که انواع تاکتیک های مختلف را در مقابل بارسا امتحان کرده احتمالا یادش رفته که فوتبال قبل از اینکه یک بازی بر اساس تاکتیک های متفاوت باشد به نقش زندگی نزدیک تر است .
چرا از آمادگی ذهنی و روانی تیمهای مورینیو در بازیهای  مقابل بارسا خبری نیست ؟ در همین لالیگا سه تیم با یک ایده در مقابل بارسا قرار گرفتند و بارسا را تا حد مرگ عذاب دادند .ختافه ، اسپانول و بتیس .آنها در تیمهایشان خبری از ستارگان بزرگ مادریدی ها نداشتند .
رمز بازی آنها این بود : شجاعت ، جنگیدن ، دویدن تا بینهایت .بازی پر عمق و استفاده از فضای خالی .سه نتیجه متفاوت هم بدست آمد .برد ، مساوی و شکست اما همگان لب به تحسین آنها گشادند .حتی آنها از فوتبال دفاعی و اتوبوسی سویا که در نوکمپ یک امتیاز از بارسا گرفت هم استفاده نکردند.
 مورینیو میگوید در خلوت خودش گریه کرده .گریه برای آدمهای معتقد یکی از راههای رسیدن به رستگاری است .اما چه کسی نسخه دعای شکست بارسا را برای او خواهد نوشت؟
کاتولیک های شهر ستوبال مدتهاست در کلیسای مرکزی شهر دخیل بسته اند. راموس به او گفته اگر در جوانیش فوتبال بازی میکرد میتوانست شرایط و تفاوت های درون زمین را حس کند و مربی در خلوتش استاد نادیده اش هررا را بیاد می آورد که هرگز فوتبال بازی نکرد اما تاریخ دو دهه از فوتبال اروپا را نوشت.
در سوی دیگر گواردیلا در این چهار سال هر چقدر که از موهایش را در راه بارسا از دست داده  اما پخته و پخته تر شد او از نقطه فنی هم همراه با تیمش قد کشید و بزرگ شد مردی که با تکیه بر ارزشهای بومی و انگیزه های والا حالا یک نقطه دست نیافتنی برای رقیب سنتی به حساب می آید  .
شجاعت و عملکرد او در برنابئو قابل تحسین و ارنج های  متفاوت و کوچینگ کنار زمینش قابل توجه است .بازی به بازی سعی در آزمایش و طرحهای جدید دارد.
در چند بازی آخر برای فرار از سی متر فشرده میانی زمین  رو به پاس های بلند مستقیم و قطری آورده و مانند بازی والیبال یاران درون زمین را به چرخش در می آورد .
انقلاب آرمانگرایانه فلسفه بارسا اگر حتی هیچ جام دیگری را برای آنها به ارمغان نیاورد و باعث شهادت آنها شود اما باید پذیرفت آنها تاریخ فوتبال را ورق زدند، آن را به جلو هل دادند و سبب پیوند فوتبال دیروز با فردا شدند آیندگانی که خواهند آمد یقینا از آنها یاد خواهند کرد.
 
خوب ، بد ، زشت 
پای په په دست مسی را نشانه رفت اما جای پای فلسفه بارسا روی دست همه مادریدی ها و در جای جای چمن برنابئو دیده می شود .مادریدیسموها با همان حس آشنایی شکست ورزشگاه را ترک کردند حسی که دیگر تبدیل به یک عادت همیشگی برایشان  شده.یک مادریسموی قدیمی گفته باختن اشکالی ندارد چه ما بارها قبلا برد و باخت را در مقابل آنها تجربه کرده ایم .
اما از دست دادن ارزشهای اصیل مادریدی ها یک گناه نابخشودنی ست .ما سالها آنها (کاتالانها ) را متهم به بی فرهنگی و عدم رعایت اصول اخلاقی متهم میکردیم اما حالا داستان بر عکس شده .دفاع بی چون و چرای مربی از په په اصلا درست نبود و فاجعه تر آن خواهد بود که بخواهد او را در نو کمپ برای رسیدن به نتیجه به میدان بفرستد .
مربی دارد خودش را به در و دیوار میزند که در مقابل بارسا نتیجه بگیرد اما نمیداند چگونه .اگر په په بازی کند ، احتمالا بازی به جنجال خواهد کشید و این قبل از هر چیز دودش به چشم تیم ملی اسپانیا خواهد رفت

chocolate
یکشنبه 16 اردیبهشت 1397 08:32 ب.ظ
Nice post. I was checking constantly this blog and I am impressed!
Very useful info specifically the last part :) I care for such
info a lot. I was seeking this certain info for a very long time.
Thank you and good luck.
Can you get taller with yoga?
جمعه 6 مرداد 1396 07:10 ب.ظ
I do agree with all of the ideas you've presented for your post.
They're very convincing and can definitely work.
Still, the posts are too quick for beginners.
Could you please extend them a bit from next time? Thank you for the post.
eleonoraesterline.wordpress.com
شنبه 31 تیر 1396 04:08 ق.ظ
each time i used to read smaller articles that also clear their motive, and that is also
happening with this article which I am reading now.
http://rosauragosda.pixnet.net
چهارشنبه 14 تیر 1396 02:26 ب.ظ
Greetings! Very helpful advice within this article!
It's the little changes that produce the greatest
changes. Thanks a lot for sharing!
yeelickley.soup.io
جمعه 29 اردیبهشت 1396 10:02 ق.ظ
Definitely consider that that you stated. Your favourite reason seemed to be on the net the simplest
thing to be mindful of. I say to you, I definitely get irked whilst
people consider worries that they just don't know about.
You managed to hit the nail upon the highest and also defined out the whole thing with no need side effect ,
other people could take a signal. Will likely be back to get
more. Thanks
BHW
جمعه 25 فروردین 1396 02:04 ق.ظ
Hello to every one, since I am really eager of reading this webpage's post to be updated on a regular basis.
It carries nice data.
manicure
سه شنبه 22 فروردین 1396 12:27 ق.ظ
It's an remarkable post designed for all the web people;
they will obtain benefit from it I am sure.
manicure
شنبه 19 فروردین 1396 03:26 ب.ظ
I was suggested this web site by my cousin. I am not sure whether this post is
written by him as no one else know such detailed about my trouble.
You're wonderful! Thanks!
manicure
چهارشنبه 16 فروردین 1396 03:20 ب.ظ
Have you ever considered publishing an ebook
or guest authoring on other sites? I have a blog based upon on the same
information you discuss and would love to have you share some
stories/information. I know my subscribers would appreciate
your work. If you are even remotely interested, feel free to send
me an e mail.
BHW
جمعه 11 فروردین 1396 01:11 ب.ظ
I've read some excellent stuff here. Certainly worth bookmarking for revisiting.
I wonder how a lot effort you place to create such a fantastic informative website.
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر

درباره وبلاگ

مدیر وبلاگ : علی سارلی

آخرین پست ها

جستجو

نظرسنجی

  • دوست دارید کدام تیم قهرمان این فصل لیگ قهرمانان اروپا شود؟؟؟نویسندگان